SBC2-470-951
DigiKey Part Number
399-18903-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC2-470-951
Description
FIXED IND 47UH 950MA 210 MOHM TH
Detailed Description
47 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 950 mA 210mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
SBC2-470-951 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
1A
DC Resistance (DCR)
210mOhm Max
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)