SBC1-681-251
DigiKey Part Number
399-18896-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBC1-681-251
Description
FIXED IND 680UH 250MA 3.4 OHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 250 mA 3.4Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SBC1-681-251 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
180mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
3.4Ohm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Through Hole
Material - Core
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.217" Dia (5.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)