R76TR3330JH30J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.33 µF Film Capacitor 650V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
R76TR3330JH30J
DigiKey Part Number
399-R76TR3330JH30J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R76TR3330JH30J
Description
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
R76TR3330JH30J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
12 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 110°C
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
1.303" (33.10mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
650V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)