R75QI21005000J
DigiKey Part Number
399-R75QI21005000J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75QI21005000J
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R75QI21005000J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
79.6 mOhms