R75MI3220DQ30J
DigiKey Part Number
399-9703-1-ND - Cut Tape (CT)
399-9703-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75MI3220DQ30J
Description
CAP FILM 0.22UF 5% 400VDC RADIAL
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R75MI3220DQ30J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V