R75MF2220DQ30K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1 800
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3 990
Datasheet
0.022 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R75MF2220DQ30K
DigiKey Part Number
399-R75MF2220DQ30KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75MF2220DQ30K
Description
CAP FILM AUTO POLYPROP RAD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
R75MF2220DQ30K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V