R75MD2470Z3B0J
DigiKey Part Number
399-R75MD2470Z3B0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75MD2470Z3B0J
Description
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD
Detailed Description
0.047 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R75MD2470Z3B0J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Package / Case
Packaging
Box
Size / Dimension
0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - AC
200V
Applications
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V
Ratings
AEC-Q200
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
23.7 mOhms