R75MD2270AAB0J
DigiKey Part Number
399-R75MD2270AAB0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R75MD2270AAB0J
Detailed Description
0.027 µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R75MD2270AAB0J Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
41.3 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V