R60QI21005000K
DigiKey Part Number
399-12503-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60QI21005000K
Description
CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R60QI21005000K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)