R60QF11504001K
DigiKey Part Number
399-18596-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60QF11504001K
Description
CAP FILM 1500PF 10% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
1500 pF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R60QF11504001K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
250V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)