R60PN3220AA40K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.22 µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial
R60PN3220AA40K
DigiKey Part Number
399-R60PN3220AA40K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60PN3220AA40K
Description
CAP FILM AUTOMOTIVE
Detailed Description
EDA/CAD Models
R60PN3220AA40K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.236" W (26.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)
0.594" (15.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Automotive
Voltage Rating - DC
630V