R60EN51004030K
DigiKey Part Number
399-18599-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R60EN51004030K
Description
CAP FILM 10UF 10% 100VDC RADIAL
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R60EN51004030K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.870" (22.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
63V
Voltage Rating - DC
100V