R53BI26805000K
DigiKey Part Number
399-R53BI26805000K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R53BI26805000K
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 800VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 350V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R53BI26805000K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.445" (11.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
350V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
800V