R46KR447040P1M
DigiKey Part Number
399-18744-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KR447040P1M
Description
CAP FILM 4.7UF 20% 560VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R46KR447040P1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tray
Size / Dimension
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.106" (28.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
275V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
560V