R46KI26805001K
DigiKey Part Number
R46KI26805001K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R46KI26805001K
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 560VDC RAD
Detailed Description
0.068 µF Film Capacitor 275V 560V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R46KI26805001K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
275V
Voltage Rating - DC
560V