R463N410040N1K is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 500
KEMET
In Stock: 434
In Stock: 0
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
R463N410040N1K
DigiKey Part Number
399-R463N410040N1K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R463N410040N1K
Description
CAP FILM SAFETY/EMI SUPP RAD
Detailed Description
EDA/CAD Models
R463N410040N1K Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.791" (20.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V