PMR209ME6470M220R30
DigiKey Part Number
399-7522-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMR209ME6470M220R30
Description
FILTER RC 220 OHMS/0.47UF TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RC EMI Filter 1st Order Low Pass 1 Channel R = 220Ohms, C = 0.47µF Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMR209ME6470M220R30 Models
Category
Values
R = 220Ohms, C = 0.47µF
Manufacturer
KEMET
ESD Protection
No
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Voltage - Rated
250VAC
Type
Low Pass
Mounting Type
Through Hole
Filter Order
1st
Package / Case
Radial
Technology
RC
Size / Dimension
1.201" L x 0.602" W (30.50mm x 15.30mm)
Number of Channels
1
Height
0.866" (22.00mm)