PFR5151K100J11L4BULK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
150 pF Film Capacitor 63V 100V Polypropylene (PP) Radial
PFR5151K100J11L4BULK
DigiKey Part Number
399-PFR5151K100J11L4BULK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR5151K100J11L4BULK
Description
150PF1 10%V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±10%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
100V