PEH534YDF3390M2S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 230
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 148
Datasheet
Chemi-Con
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 240
Nichicon
In Stock: 200
In Stock: 159
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
390 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 220mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
PEH534YDF3390M2S
DigiKey Part Number
399-PEH534YDF3390M2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH534YDF3390M2S
Description
CAP ALUM SNAP-IN HIGH RIPPLE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEH534YDF3390M2S Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.811" (46.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
220mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C