PEH534YCC3150M2 is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 319
Datasheet
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 560mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C
PEH534YCC3150M2
DigiKey Part Number
399-PEH534YCC3150M2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH534YCC3150M2
Description
CAP ALUM SNAP-IN HIGH RIPPLE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PEH534YCC3150M2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
560mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C