PEH169RD3680QB2 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
680 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 250mOhm @ 100Hz 7000 Hrs @ 105°C
PEH169RD3680QB2
DigiKey Part Number
399-PEH169RD3680QB2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEH169RD3680QB2
Description
CAP ALUM SCRW TERM 105C
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEH169RD3680QB2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
7.9 A @ 10 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.512" (13.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
1.441" Dia (36.60mm)
Voltage - Rated
200 V
Height - Seated (Max)
3.760" (95.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
250mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C