PEG124YJ2330QL1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 910
Datasheet
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 1.6Ohm @ 100Hz 22000 Hrs @ 105°C
PEG124YJ2330QL1
DigiKey Part Number
399-7566-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG124YJ2330QL1
Description
CAP ALUM 33UF 450V AXIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PEG124YJ2330QL1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
22000 Hrs @ 105°C
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Series
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ Low Frequency
306 mA @ 100 Hz
Capacitance
Size / Dimension
0.787" Dia x 1.457" L (20.00mm x 37.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Mounting Type
Voltage - Rated
450 V
Package / Case
Axial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.6Ohm @ 100Hz