P278QE103M480A
DigiKey Part Number
399-12059-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P278QE103M480A
Description
CAP FILM 10000PF 20% 480VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 480V Paper, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
P278QE103M480A Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Size / Dimension
0.531" L x 0.201" W (13.50mm x 5.10mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Part Status
Obsolete
Termination
PC Pins
Capacitance
Lead Spacing
0.402" (10.20mm)
Tolerance
±20%
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - AC
480V
Ratings
X1
Dielectric Material
Base Product Number
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C