MPGV1D1054LR68 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
0.68 µH Shielded Inductor 25.6 A 2.8mOhm Max Nonstandard
MPGV1D1054LR68
DigiKey Part Number
399-MPGV1D1054LR68TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPGV1D1054LR68CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPGV1D1054LR68DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPGV1D1054LR68
Description
FIXED IND 0.68UH 25.6A 2.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
2.8mOhm Max
Mfr
Frequency - Self Resonant
37MHz
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1054
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Current - Saturation (Isat)
38A
Height - Seated (Max)
0.213" (5.40mm)