MMK15105K100B04L4BULK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Metallized Radial
MMK15105K100B04L4BULK
DigiKey Part Number
399-11446-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MMK15105K100B04L4BULK
Description
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MMK15105K100B04L4BULK Models
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
63V
Applications
General Purpose
Voltage Rating - DC
100V