M550B828K006AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
8200 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 6 V M55 Module 15mOhm @ 100kHz
M550B828K006AA
DigiKey Part Number
M550B828K006AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M550B828K006AA
Description
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHAS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
M550B828K006AA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
M55 Module
Part Status
Active
Size / Dimension
2.051" L x 1.992" W (52.10mm x 50.60mm)
Capacitance
8200 µF
Height - Seated (Max)
0.520" (13.20mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6 V
Features
General Purpose
Type
Hermetically Sealed
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm @ 100kHz