F871AE102M330A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1000 pF Film Capacitor 330V 800V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F871AE102M330A
DigiKey Part Number
399-F871AE102M330A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F871AE102M330A
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X1
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F871AE102M330A Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
330V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
800V