F862FY475K310ZLH0J
DigiKey Part Number
399-F862FY475K310ZLH0J-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862FY475K310ZLH0J
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F862FY475K310ZLH0J Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V