F862BK104K310ALR0L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 466
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
0.1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F862BK104K310ALR0L
DigiKey Part Number
399-11688-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F862BK104K310ALR0L
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F862BK104K310ALR0L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.295" W (18.00mm x 7.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.532" (13.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V