F861FI225K310Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F861FI225K310Z
DigiKey Part Number
399-F861FI225K310Z-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F861FI225K310Z
Description
CAP FILM POLYPROP RAD X2
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F861FI225K310Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V