F462BB562M1K6C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for F462BB562M1K6C is not available
F462BB562M1K6C
DigiKey Part Number
399-F462BB562M1K6C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F462BB562M1K6C
Description
CAP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF Film Capacitor 500V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.709" L x 0.157" W (18.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
500V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
1600V (1.6kV)