F461BC394M160C is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Image for F461BC394M160C is not available
F461BC394M160C
DigiKey Part Number
399-F461BC394M160C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461BC394M160C
Description
.390UF 160V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.39 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
160V