F461AK154M250C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 160V 250V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461AK154M250C
DigiKey Part Number
399-F461AK154M250C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AK154M250C
Description
.150UF 250V
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
250V