F461AG154J160C is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 90V 160V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F461AG154J160C
DigiKey Part Number
399-F461AG154J160C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F461AG154J160C
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
90V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
160V