F161PP223K100V
DigiKey Part Number
399-13573-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F161PP223K100V
Description
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC 2220
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F161PP223K100V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Mounting Type
Surface Mount
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Capacitance
Termination
Solder Pads
Tolerance
±10%
Applications
Automotive
Voltage Rating - AC
63V
Ratings
AEC-Q200
Voltage Rating - DC
100V