ESY277M035AG6AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
Würth Elektronik
Surge
Nichicon
Nichicon
270 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 41mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 105°C
ESY277M035AG6AA
DigiKey Part Number
399-ESY277M035AG6AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESY277M035AG6AA
Description
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESY277M035AG6AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
875 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.25 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
41 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C