ESK476M050AE3EA
DigiKey Part Number
399-ESK476M050AE3EACT-ND - Cut Tape (CT)
399-ESK476M050AE3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK476M050AE3EA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL TH
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ESK476M050AE3EA Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
210 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C