ESK106M200AH1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
Nichicon
In Stock: 922
10 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESK106M200AH1AA
DigiKey Part Number
399-ESK106M200AH1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESK106M200AH1AA
Description
CAP ALUM RAD 85C
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESK106M200AH1AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
57 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
79.8 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C