ESH225M450AH1AA
DigiKey Part Number
399-6561-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESH225M450AH1AA
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL
Detailed Description
2.2 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ESH225M450AH1AA Models
Ripple Current @ Low Frequency
37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
59.2 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C