ESE476M035AC3EA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 991
Chemi-Con
In Stock: 611
In Stock: 188
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
Nichicon
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
ESE476M035AC3EA
DigiKey Part Number
399-ESE476M035AC3EATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESE476M035AC3EA
Description
CAP ALUM RAD 105C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESE476M035AC3EA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
95 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
137.75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C