ELH107M450AR2AA
DigiKey Part Number
399-ELH107M450AR2AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELH107M450AR2AA
Description
CAP ALUM SNAP-IN 85C
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELH107M450AR2AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
950 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.3775 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C