ELG157M450AT1AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 78
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
Chemi-Con
In Stock: 392
Nichicon
In Stock: 193
Surge
Surge
150 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
ELG157M450AT1AA
DigiKey Part Number
399-ELG157M450AT1AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELG157M450AT1AA
Description
CAP ALUM SNAP-IN 105C
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELG157M450AT1AA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
750 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.0875 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C