EEV476M025A9GAA
DigiKey Part Number
399-6717-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6717-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6717-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV476M025A9GAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEV476M025A9GAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
168 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
240 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Impedance
520 mOhms
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C