EEV476M016A9DAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 19 735
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
Chemi-Con
Chemi-Con
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
47 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EEV476M016A9DAA
DigiKey Part Number
EEV476M016A9DAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV476M016A9DAA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEV476M016A9DAA Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
112 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
160 mA @ 100 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Impedance
1 Ohms
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C