EDK107M035A9HAA
DigiKey Part Number
399-6671-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-6671-1-ND - Cut Tape (CT)
399-6671-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK107M035A9HAA
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
EDK107M035A9HAA Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
175 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.307" W (6.60mm x 7.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C