EDH225M050A9BAA
DigiKey Part Number
399-14785-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-14785-1-ND - Cut Tape (CT)
399-14785-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDH225M050A9BAA
Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD
Detailed Description
2.2 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EDH225M050A9BAA Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
16 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
20 mA @ 10 kHz
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C