CKC21X682MDGACAUTO
DigiKey Part Number
399-CKC21X682MDGACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CKC21X682MDGACAUTO
Description
KC-LINK 2220 6.8NF 1000VDC C0G
Detailed Description
6800 pF ±20% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
CKC21X682MDGACAUTO Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, Soft Termination, High Voltage, High Temperature
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.106" (2.70mm)