CDR01BX222BKWS7185
DigiKey Part Number
1001-2409-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2409-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR01BX222BKWS7185
Description
CAP CER 2200PF 100V BX 0805
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor BX 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CDR01BX222BKWS7185 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Failure Rate
S (0.001%)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)