CDR01BP101BJUS7185
DigiKey Part Number
1001-2402-2-ND - Tape & Reel (TR)
1001-2402-1-ND - Cut Tape (CT)
1001-2402-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR01BP101BJUS7185
Description
CAP CER 100PF 100V BP 0805
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor BP 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDR01BP101BJUS7185 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Failure Rate
S (0.001%)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)