C967U682MZVDBAWL40 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
KEMET
In Stock: 628
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 11 395
Datasheet
6800 pF ±20% 440VAC Ceramic Capacitor Y5V (F) Radial, Disc
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C967U682MZVDBAWL40
DigiKey Part Number
C967U682MZVDBAWL40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C967U682MZVDBAWL40
Description
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C967U682MZVDBAWL40 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)